Mi is az a CIKKTÁR?
A Magyar Társadalomtudományok Digitális Archívuma alapkoncepciója, hogy egy virtuális könyvtár keretei között az eredeti – többnyire nehezen hozzáférhető – mű helyett annak formáját, tördelését megőrző e-tartalmat tegyen elérhetővé INGYENESEN böngészőinek. Természetes, hogy a társadalomtudományi könyvek mellett nem feledkezhetünk meg a periodikákról sem: a
CIKKTÁR ezek hatékony feltárását szolgálja.
Jelenleg 10 folyóirat, csaknem 40 000 oldal terjedelemben férhető hozzá a projekt keretében. A
CIKKTÁR olyan cikkgyűjtemény, mely ezek releváns állományát feldolgozva szerzői betűrendbe integráltan teszi lehetővé a bongészésüket. Nem egyszerű bibliográfiáról van szó tehát: az adatbázisban szereplő valamennyi tétel mögött szerepel a letölthető a teljes publikáció. Így ha valaki egy adott író munkásságára kíváncsi, akkor ahhoz ebből a cikkgyűjteményből közvetlenül hozzáférhet függetlenül a munka megjelenésének helyétől.
A cikkarchívum építése 2 ütemben zajlik:
1. ütem. A már teljeskörűen feldolgozott és letölthető lapok feldolgozása.
Ez az első ütem egy megközelítőleg 2000-2400 tételes, kizárólag teljes szöveget tartalmazó cikkgyűjteményt jelent.
2. ütem. Számos olyan publikáció látott napvilágot, mely tematikája alapján a projekt gyűjtőkörébe tartozik akkor is, ha a munka forrása olyan periodika, melynek „teljeskörű” feldolgozása ugyanezen elvek alapján már nem indokolt. Komoly hiánypótlásnak számít a az 1920-1940-es évekig terjedő időszak feldolgozása.
Ütemezés: Az első ütem befejezése 2011 végére várható. Az anyag egy-egy lap feldolgozását követően szakaszosan válik elérhetővé. Erről használóinkat a honlapunk „Újdonságok” rovatában tájékoztatjuk. A második ütemben a cikkarchívum bővülése alkalmanként kisebb léptékű, ám folyamatos lesz, melynek mértékét elsősorban a rendelkezésre álló erőforrások, s nem kis mértékben a vonatkozó anyag elérhetősége határolja be. A hatékonyság és zökkenőmentes gyarapítás érdekében a feldolgozás több szálon, párhuzamosan történik.
A CIKKTÁR válogatásának elvei
1. Csak magyar szerző munkáját tartalmazza.
2. A publikációnak szerzőhöz köthetőnek kell lennie. Álnév esetén a cikkben használt megnevezést vesszük tekintetbe, ha az feloldható, akkor azt zárójelben szerepeltetjük, illetőleg adott helyen utaló formájában is feltüntetjük. Szerző nélküli cikket csak indokolt igen esetben szerepeltet (pl. ha ez a feldolgozott lap bevett gyakorlata)
3. Kerüljük a napi aktualitások szerepeltetését: azaz ismertetések, szemlék, recenciók kimaradnak.
4. A CIKKTÁR formátum tekintetében az MTDA bevett gyakorlatát követi, azaz a cikkek pdf-ben, kereshető, szöveges anyagként tölthetők le, melyek – az első ütem esetében teljeskörűen – megőrzik az eredeti forrásban megjelent külalakot, sor- és oldaltörést. A második ütem esetében, illetve kisebb cikkeknél ez a szempont másodlagos lehet, itt a tartalom – bár továbbra is pdf-ben – de formátum-semlegesen, az eredeti tördelést mellőzve jelenhet meg. Esetlegesen szóbajöhet html-formátum alkalmazása is.
5. A CIKKTÁR építésében követjük a projekt korábbi gyakorlatát: a kiválasztás kritériumai között semmiféle ideológiai szempont nem érvényesülhet.
A munka volumene az adatokból következtethető. A projekt mögött nem áll sem intézmény, sem más támogató – eddig sem állt. Az MTDA mondhatni az ország első magán e-könyvtára, amelynek nonprofit alapon működve, ugyan hosszú- közép- és rövidtávú stratégiai terv nélkül; mi több küldetésnyilatkozat nélkül - működik.
Kérjük böngészőinket, legyenek megértőek, ha a letöltött szövegek pontossága némelykor kívánnivalót hagy maga után. A
CIKKTÁR egy a korábbiakhoz képest is rendkívül összetett, több ezer linket tartalmazó gyűjtemény. Kérjük, segítsék munkánkat azzal, hogy jelezzék, ha hibás, vagy rossz hivatkozást találnak.
Minden jó szándékú böngészőjét üdvözli
projektvezető